אורתודונטיה היא ענף ברפואת שיניים המתמחה באבחון, במניעה ובטיפול במצבים הקשורים במיקום השיניים, במבנה הלסתות ובמבנה הפנים בכללותו.
טיפול אורתודונטי נועד לשפר את מראה החיוך והפנים באמצעות הזזת השיניים או הלסתות למיקום אידיאלי מבחינה אסתטית ותפקודית.

בגיל 8 - 7 מומלץ לעבור בדיקה שגרתית אצל אורתודונט על מנת לאבחן את מצב וקצב הגדילה של השיניים והלסתות.
אבחון נכון ומוקדם של בעיות עשוי למנוע טיפול עתידי, או במקרים מסויימים לחסוך טיפול מורכב ומסובך בגיל מאוחר יותר.

חשוב לדעת שניתן לעבור טיפול אורתודונטי בכל גיל. האורתודונטיה במבוגרים הפכה, בשנים האחרונות, למקובלת מאד בכל העולם ומאפשרת לפתור בעיות אסתטיות הקשורות למנח השיניים.
בגיל מבוגר ניתן להשתמש באורתודונטיה לא רק לצרכים אסתטיים. אפשר, כשיש צורך, להזיז שיניים כהכנת מקום לשתלים, להבקיע שיניים או לשנות עמדה של שן אחורית.
לטובת האורתודונטיה במבוגרים פותחו שיטות המאפשרות טיפול ללא סמכים מתכתיים המודבקים לחלק החיצוני של השיניים.
ניתן לעבור טיפול אורתודונטי בשיטה הלינגואלית בה הסמכים מודבקים לצד הפנימי של השיניים (בצד של החיך או הלשון).
אפשרות אחרת הינה שימוש בסמכים שאינם עשויים מתכת, אלא פלסטיק שקוף או חרסינה בצבע של השן, כך שיבלטו פחות מבחינה ויזואלית.
שיטת טיפול חדשנית נוספת הינה שיטת ה - INVISALIGN הכוללת שימוש בפלטות שקופות המונחות על גבי השיניים וגורמות לתזוזת שיניים למקומן הרצוי.

יש להדגיש שבמהלך טיפול אורתודונטי (בכל גיל) חשוב במיוחד להקפיד על היגיינה אוראלית, שכן המכשור האורתודונטי משמש מאגר של חיידקים ושאריות מזון העלולים לגרום לעששת בשיניים ולדלקות חניכיים.
לכן בזמן טיפול אורתודונטי יש לצחצח שיניים במברשות מיוחדות, להשתמש בשטיפות פה המכילות פלואוריד ולבקר בתכיפות רבה יותר אצל רופא השיניים ואצל השיננית (כל 3 חודשים). השיננית תדריך כיצד יש לשמור על היגיינה אוראלית נאותה ותתאים עזרים מיוחדים הדרושים לניקוי השיניים המחוברות למכשור אורתודונטי.